Ok, probleme in server in general.

Subiecte vechi.

Moderator: CostyKiller

Post Reply
Dreadkiller
Posts: 2
Joined: 29 Mar 2020 04:06

Ok, probleme in server in general.

Post by Dreadkiller »

Salut, marea majoritate mau vazut, nu am cerut nimic la nimeni, nu sunt dator cuiva :D, scriu asta, la inceput pentru ca am vazut ca putinii playeri care sunt, au o problema foarte mare cu asta :lol:
Vreau sa scriu atat cat am inteles eu din server si motivul pentru care parasesc serverul, nu ca ar interesa pe cineva anume dar poate il ia cineva ca pe un sfat.... so here it goes :

1. Problema cea mai mare este lipsa de colaborare intre GM si playeri si anume ca playeri prefera ca GM-ul este absent de pe server, pentru as face mendrele.
2. Lipsa de cunostinte in ceea ce priveste Lineage 2 Farfurion a Adminului, developerului, si anume ca shopul nu este echilibrat
3. Greutatea cu care se intra pe forum, lipsa de interes a Adminului in a se conecta cu playeri - Presupun de frica acuzatiilor de coruptie sau ceva de genul pe care probabil lea avut in trecut (nu coruptie, ci acuzatii)
4. Bugurile se comunica numai si numai daca unui playeri nu ii plac, asta tot din lipsa de interes a adminului de a atrage playeri peste playeri noi, sunt si unii mai altruisti.
5. NU NUMAI VOTURILE CONTEAZA, voturile iti aduc accesari pe site, e o piata larga de playeri care vor sa joace un server stabil din punct de vedere comunitate si economic pe farfurion sau grand crusade, etc (clienturile peste Goddess of Destruction) dar de obicei, dau de mici problemute pe care admini/gmi prefera sa le scoata decat sa le regleze din optiuni. A fost funny cand am stat intro zi on, si a votat un bot serverul atat de mult incat am facut pe 2 char 30k blue eva.
6. Faptul ca sunt 10 playeri cu cate 5-6 boxuri fiecare nu arata decat ca serverul are o problema, si una de nivel mare, daca ati vazut bine, este marea majoritate a playerilor noi, intra, iar dupa 2-3 zile ies....
Serverele de peste Goddess of Destruction iti ofera o piata larga de posibilitati, de moduri de a juca, si nu neaparat numai de a farma,
Din punctul meu de vedere serverul are nevoie de o viziune noua, si un reboot, o relaxare a adminului, si o preocupare a lui mai indelungata, poate chiar constituirea unei echipe de control, etc, toti coalizati asupra unui singur tel. (P.S. nu recomand playeri vechi de pe acest server, din ce am vazut nu cred ca este vreun player vechi care sa fie deschis (cinstit) intro astfel de abordare, oamenii care joaca prea izolat nu sunt de incredere in experienta mea, recomand sa cauti pe forumuri dedicate, oameni care doresc sa faca lucrul asta, mai ales acum cand aproape 40% din europa stau acasa si nu fac nimic, cred ca e o plaja larga, si dale acces pe test, nu pe oficial, apoi tu treci fisierele modificate de la test la oficial, dar de a iti zice ce a modificat si tu ca verifici modificarile fisierului de pe oficial si cel de test pe care til da el, cu un program sa vezi daca zice adevarul) exista multe variante.

Mai pe scurt, am vazut, mia placut foarte mult, o mica problema in deconectare dar presupun ca se poate rezolva oricand, ori este de la prea multi oameni conectati la reteaua nationala in aceasta perioada.

Asadar, mult succes va doresc! Sper sa fie de ajutor.

EDIT : Nu acuz pe nimeni!!!
inox
Posts: 3
Joined: 31 Mar 2020 00:06

Re: Ok, probleme in server in general.

Post by inox »

salut sunt cateva probleme pe server
dar sa sti ca este un server bunicel adica pot zice ca bun dar problema cea mai mare este lipsa de jucatori
de ar fi o comunitate mai ar ar fi super
aia ca Gm nu se baga in joc e f bine chiar super bine eu am jucat pe alt server cativa ani si nu am vazut gm doar pe forum si cu anuntiri officiale atata in res nu se baga in joc
si eu as face la fel
cu bugurile sunt peste tot se repara incet si cu rabdare
cu alea 30k blue eva de nu ai ce face da mail pe crea nu ma supar
bafta sper sa ne mai vedem pe server cu respect inox crea
Musashi
Posts: 54
Joined: 04 May 2018 10:25

Re: Ok, probleme in server in general.

Post by Musashi »

Salut,

Eu ma consider un jucator vechi pe acest server, dar cu foarte putina activitate in ultima vreme, tot astept sa se schimbe ceva in bine :)
Sunt probleme pe server, dar daca joci 3-4 zile si crezi ca deja stii ce se intampla aici..e cel putin ciudat, sa nu zic altfel.
Cred ca depinde foarte mult de opiniile personale, eu sunt de acord cu Inox, GM-ul nu trebuie sa fie pe server permanent si sa raspunda instant oricarui plangacios care striga pe chat "GM online? pm me fast!". Forumul e locul unde ar trebui sa fie comunicarea intre playeri si GM, iar serverul locul unde GM-ul intra undecover si verifica ce mai fac jucatorii, ptr ca buguri de care lumea profita sunt peste tot.
De cand a aparut acest server GOD aceasta comunicare a disparut total, Costy se pare ca prefera comunicarea prin pm-uri cu anumiti jucatori, iar la ultimele logari pe server chiar am primit replici de genul "lasa ca vorbesc eu cu Costy".
Nu, locul in care eu sau oricare, in viziunea mea, sa vorbim cu Costy este un loc public (in cazul asta forumul), nu pm-uri sau alte retele de socializare care nu sunt comunicate. Iar serverul trebuie sa respecte, cat se poate de mult, ce se intampla pe oficial, nu cum cred preferatii GM-ului ca ar trebui sa fie clientul de GOD.
Asa ca am ajuns de la un jucator foarte activ care dona lunar( ptr ca eu asa vad lucrurile, imi place sa-mi petrec timp undeva, hai sa ajut si GM-ul sa sustina cheltuielile cu serverul) la un jucator de 1 ora /luna, mai intru sa vad daca Costy si-a recuperat serverul si l-a facut ptr mai multi playeri sau este in continuare doar serverul a 2-3 playeri.
Este pacat ca nu apar aceste schimbari, lumea are timp liber si multi se reintorc la jocurile online, trebuie facute pachete pentru jucatorii noi sa poata evolua mai repede( gen arme/armuri foarte bune valabile 30 zile) si sa se renunte la atitudinea de "sa se chinuie ca si noi ne-am chinuit!"

In rest.. #stayhome si sanatate!
Musashi
User avatar
CostyKiller
Site Admin
Posts: 1113
Joined: 02 Apr 2013 16:09

Re: Ok, probleme in server in general.

Post by CostyKiller »

Salut!
  • Eu sunt one man team, owner,dev,admin etc.
  • Despre gm online nu incape discutie, pentru ca pur si simplu nu am timp sa stau pe joc n ore.
  • Eu intotdeauna le spun playerilor sa posteze pe forum despre problemele care le intampina pe server, pentru ca daca nu joc e normal ca nu ma lovesc de ele.
  • Cu sugestiile la fel tot ce primesc pe pm in joc, le spun sa posteze pe forum..., problema e ca nu raspunde nimeni la ele sa imi fac o idee despre ele.
  • Despre shop am zis si tot zic, daca credeti ca e ceva aiurea sa imi spuneti ca sunt deschis la sugestii.
  • In legatura cu oficialul, am incercat sa nu deviez prea tare de la ce se intampla acolo si ce implementari fac eu pe server, poate daca am gresit in unele locuri cine mai joaca si pe oficial sa imi zica.
Poate daca nu o sa mai raspund la mesaje pe pagina de facebook a serverului, playerii vor folosi forumul.
inox
Posts: 3
Joined: 31 Mar 2020 00:06

Re: Ok, probleme in server in general.

Post by inox »

din nou
eu joc de cateva zile aicea dar serveru nu e greu deloc prea usor pot zice
singura lucru ce lipseste este ca gm sa puna in shop exp :))))
in shop sunt prea mult gasesti tot ce vrei ,, oameni farmeaza numai exp in rest mai nimic
da asta este ca sunt si putini pe server

si total de acord cu GM tot asa pe mai departe fa tot cat mai aproare de official
Dreadkiller
Posts: 2
Joined: 29 Mar 2020 04:06

Re: Ok, probleme in server in general.

Post by Dreadkiller »

CostyKiller wrote: 04 Apr 2020 13:49 Salut!
  • Eu sunt one man team, owner,dev,admin etc.
  • Despre gm online nu incape discutie, pentru ca pur si simplu nu am timp sa stau pe joc n ore.
  • Eu intotdeauna le spun playerilor sa posteze pe forum despre problemele care le intampina pe server, pentru ca daca nu joc e normal ca nu ma lovesc de ele.
  • Cu sugestiile la fel tot ce primesc pe pm in joc, le spun sa posteze pe forum..., problema e ca nu raspunde nimeni la ele sa imi fac o idee despre ele.
  • Despre shop am zis si tot zic, daca credeti ca e ceva aiurea sa imi spuneti ca sunt deschis la sugestii.
  • In legatura cu oficialul, am incercat sa nu deviez prea tare de la ce se intampla acolo si ce implementari fac eu pe server, poate daca am gresit in unele locuri cine mai joaca si pe oficial sa imi zica.
Poate daca nu o sa mai raspund la mesaje pe pagina de facebook a serverului, playerii vor folosi forumul.
Bossule, esti one man team, asa sunt si playerii de pe server, si... ghici ce, lasa pe macro sau adrenaline sa joace, e diferenta, eu nu sunt deranjat de asta sa nu sa se inteleaga gresit, este serverul tau, tu faci ce vrei cu el, eu sunt un playeri si cum scria in marea majoritate a serverelor pline pe vremuri "este un privilegiu sa joc pe serverul tau".
GM online, nu e vorba despre GM online, e vorba despre modul de a juca, daca nu ai jucat pe oficial, cu l2wiki sa faci un server nu prea merge...
Sa postezi pe forum, tiam zis, "boss-ule, cum iti faci cont pe forum ca sa moara gibilan daca nu am bagat 10.000 de combinatii", tiam trimis 2 sau 3 mailuri dintralea anonime cu mailul meu fara cont, prin care mai pe scurt tiam cerut "ecuatia chimica, fizica, muribunda de altfel", in zile diferite, si asa cum am primit mail inapoi, tiam multumit si eu, ai vazut multumirea? :) nu cred ca nici eu nu am vazut mailul, poti pune alt CAPTCHA pentru oameni mai prosti, mai simpli, mai fara scoala asa, si cand tiam zis, ce ai zis? "Am pus modalitatea asta, ca sa nu intre toti booti pe forum" pai boss, booti, nebooti, tu descurajezi oamenii sa intri pe forum sa iti zica WTF in worng, ma intelegi? poate intre vreo bagaboanta, vreun interlop, baiat de oras, robi roberto... ce te intereseaza pe tine, iti coboara IQ-ul serverul? ai un IQmetru? ce mama lu proces verbal
Sugestiile vietii, ce sa mai poseteze boss, ca trebuie cam o reconfigurare cam totala, e aiurea rau, server-ul asta este doar de farmat si atat, iar daca vrei sa farmezi chiar si cu macro sau adrenaline mai bine te duci pe oficial, lasi charul asa si aia e, si cine sa iti raspunda? 10 playeri? unu care crede ca le stie pe toate si lea trait pe toate (fara suparare), si ceilalti 9 care nu stiu sa scrie ? (sa apese enter si sa raspunda la o intrebare)
Shopul, shopul ala, frate, shopul ala are niste iteme de incepatori, ai niste retete care nu au ce cauta acolo ca ai itemele in shop, lipsesc talismane, lipsesc bratari, lipsesc curele, lipsesc multe rau, nu mai stiu ce ca nu am mai intrat de 2 zile pe server, si acum 2 zile am intrat doar sa vad daca am vandut ceva :D :)), si ghici ce, am vandut, ai niste buguri nasoale, un adena bug nasol rau, complicat dar nasol....
Iar eu am scris si mai sus, pana nu constuiesti o comunitate de 50-100 de jucatori, nu o sa poti juca lineage 2 de la god in sus, oficial difera se joaca in moduri diferite, sunt playeri care nu au iesit la farm de 2-3 ani de zile, si tot asa, sunt moduri diferite de a juca, prin gm - shopul ala teai abatut deja, acum practic din opinia mea si numai a mea, nu esti nici cal nici magar dar nici complet, nici tu nu stii ce esti, si ce vrei defapt.
Eu mam bagat ca este singurul server romanesc de farfurion, de asta, nu de altceva...

Succes!

Edit : Playerii pe care ii ai acum pe server, nu prea stiu diferenta, si joaca orice ai face tu acolo, pentru ca ei lasa charul la farm si joaca lineage2, in rest.... nu ii intereseaza game play intelegi? e diferenta cum vad EU jocul.... REPET EU !!!!! EU !!!! INOX .... EU !!!!! Am jucat pe oficial Inox, nu este neaparat un etalon, dar am jucat mult (si nu cu un character), e complicat acum sa intru in ceva facut fara cunostinta de cauza, am zis si repet, serverul are protential, e singurul server farfurion romanesc, etc.... deci... se poate
Incaodata SUCCES mult !

Imi cer eu scuze adminului daca am deranjat, nu asta am vrut, am vrut doar sa trag un semnal de alarma!
Post Reply